Design Review Panel Members

Below is a gallery introducing the Design Review Panel pool of members. Please use the side arrows to move through the pages. Click on the photographs to open a short PDF curriculum vitae in a new window.

 

To find out about becoming a Design Review Panel member click here ...

Pepper Barney

Pepper Barney

Chartered Architect

Philip Bisatt

Philip Bisatt

Town Planner (RTPI)

Jonathan Braddick

Jonathan Braddick

Chartered Architect

John Burgess

John Burgess

Chartered Landscape Architect

Ian Clark

Ian Clark

Landscape Architect

Mark Daley

Mark Daley

Chartered Architect

David Drummond

David Drummond

Chartered Architect

Sally Godber

Sally Godber

Mechanical Engineer

Catherine Grindle

Catherine Grindle

Transport Engineer

David Hawes

David Hawes

Urban Designer

Laura Jenkinson

Laura Jenkinson

Town Planner (RTPI)

Holly Lang

Holly Lang

Regeneration Manager at Haringey Council

Charlotte Lewis

Charlotte Lewis

Consultant Design Director

Mark Mac Donnell

Mark Mac Donnell

Chartered Architect

James McKechnie

James McKechnie

Transportation Director

Nathaniel Morris

Nathaniel Morris

Rural Design Consultant

Kate O'neill

Kate O'neill

Ecological Consultant

Colin Pill

Colin Pill

Chartered Landscape Architect

Rob Rickey

Rob Rickey

Environmental Designer

David Simister

David Simister

Chartered Architect

Michael J Steed

Michael J Steed

Natural Resource Consultant

Hayden Torr

Hayden Torr

Ecologist

Richard White

Richard White

Chartered Architect

Louise Baugh

Louise Baugh

Chartered Landscape Architect

Nick Bishop

Nick Bishop

Heritage Planner (RTPI)

Martin Brady

Martin Brady

Highways Engineer

Tim Burton

Tim Burton

Chartered Town Planner

Matt Cowley

Matt Cowley

Ecologist

Sam Denby

Sam Denby

Technical Director | Transportation

Grant Elliott

Grant Elliott

Chartered Architect

Paul Gray

Paul Gray

Chartered Architect

Ciara Hanson

Ciara Hanson

Chartered Landscape Architect

Paloma Hermosa

Paloma Hermosa

Project Manager

Katie Jones

Katie Jones

Senior Ecologist

Yann Leclerq

Yann Leclerq

Planner & Urban Designer

David Lobban

David Lobban

Town Planner (RTPI)

Chris Mackenzie

Chris Mackenzie

Chartered Architect

Peregrine Mears

Peregrine Mears

Chartered Architect

Nick Morris

Nick Morris

Chartered Architect

Emeka Efe Osaji

Emeka Efe Osaji

Chartered Environmentalist

Michael Plageman

Michael Plageman

Conservation Architect

Charlotte Riggs

Charlotte Riggs

Chartered Landscape Architect

Jonathan Vernon Smith

Jonathan Vernon Smith

Urban Designer & Architect

Manos Stellakis

Manos Stellakis

Chartered Architect

Dave Vickerstaff

Dave Vickerstaff

Chartered Architect

John Wilde

John Wilde

Chartered Architect

Robert Bedner

Robert Bedner

Chartered Technologist

Mary Bon

Mary Bon

Chartered Architect

Duncan Brown

Duncan Brown

Chartered Surveyor

Paul Channing

Paul Channing

Conservation Architect

Paul Crisp

Paul Crisp

Heritage Planner (RTPI)

Graham Devine

Graham Devine

Chartered Architect

Ian Firth

Ian Firth

Chartered Surveyor

Kim Gray

Kim Gray

Landscape Architect

Philip Hanson

Philip Hanson

Chartered Landscape Architect

Lydia Hill-Wood

Lydia Hill-Wood

Chartered Landscape Architect

Oliver Kampshoff

Oliver Kampshoff

Chartered Architect

Daniel Leon

Daniel Leon

Chartered Architect

James Lockwood

James Lockwood

Chartered Architect

David Martin

David Martin

Chartered Surveyor

Katherine Metcalfe

Katherine Metcalfe

Heritage & Conservation

Chris Odgers

Chris Odgers

RTPI & Urban Designer

Paul Osborne

Paul Osborne

Urban Designer

Tony Pollintine

Tony Pollintine

Chartered Architect